У чому «прикол» системи розумний будинок і кому вона може бути корисною

08 Лютого 2022

Серед фахівців досі не вщухають суперечки про те, що ж таке насправді «дім» – модна іграшка для багатих або перспективна технологія, яка в майбутньому стане доступною для. кожного.

Ми можемо бачити дивовижні фантазії про житлові простори зі штучним інтелектом у комп’ютерних іграх та кінофільмах. Що ж ми маємо вже зараз і чи потрібен розумний будинок кожному насправді – важливе питання, яке ставлять собі інженери, дизайнери та програмісти.

Кому потрібні особливі «розумні» будинки

Сучасний будинок, який здатний контролювати витрати, керувати роботою побутових приладів та виконувати сценаріями для створення конкретної атмосфери, допомагає значно скоротити витрати часу на виконання рутинних завдань. Саме тому такий будинок порадує не лише бізнесмена, який проводить більшу частину часу на роботі, а й звичайну маму з дитиною.

Існує дві крайності сприйняття розумного будинку:

  1. набір систем для розваг (гра зі шторами, світлом, провітрюванням та температурою);
  2. надрозумна надбудова, яка буквально сама вгадує ваші бажання.

Істина, як завжди, знаходиться десь посередині. Розумний будинок може значно урізноманітнити життя, але система не здатна аналізувати ваш стан та пропонувати найкращі налаштування навколишнього простору.

Що дає штучний інтелект: можливості системи, її плюси та мінуси

Головний плюс системи розумний будинок – це економія ресурсів та часу. Це вкрай важливо з погляду екології та турботи про навколишній простір. Мінус, про який не згадує лише лінивий – тотальний контроль через встановлені в кожній кімнаті камери та набір датчиків.

Проте, зовсім інакше сприймається наявність систем спостереження, коли йдеться про безпеку, спостереження за домашніми тваринами, маленькими дітьми чи літніми родичами. Можливість здійснювати моніторинг здоров’я, вчасно викликати швидку чи поліцію – безперечні переваги розумних будинків.

Чи правда будинок «розумний»

Природно, що система «розумний будинок» не здатна мислити самостійно. Це набір сценаріїв та даних для відстеження, які зазнають постійного аналізу. Ви самі настроюєте бажані параметри, а система виконує те, що вказано. При цьому не варто плутати два поняття: «розумний дім» та «домашня автоматизація». Розумний будинок – це не просто можливість керувати датчиками опалення чи світла. Це комплексний набір систем, що аналізують зовнішні умови та підлаштовуються під них. Якщо температура впала нижче заданої в сценарії, розумний будинок сам її підніме без вашої безпосередньої участі.

Етапи розвитку системи розумний будинок: минуле та перспективи розвитку в майбутньому

Управління власним будинком пройшло безліч етапів, на кожному з яких участі людини в ньому ставало дедалі менше:

  1. пряме управління;
  2. віддалене управління;
  3. автоматизація систем життєзабезпечення;
  4. можливість автоматичного налаштування систем;
  5. самонавчання системи, що підказують найкращі поєднання параметрів.

Яким буде черговий етап і чи стане у майбутньому система розумного будинку ще незалежнішою – покаже час.